Rendelet a tisztább levegőért
A gázszolgáltató szerint szabad versenyt korlátoz az új jogszabály A város levegőtisztaságának javítása érdekében új önkormányzati rendeletet fogadott el tegnapi ülésén a pécsi közgyűlés. A légszenynyező kibocsátások tekintetében szigorú feltételeket szabó jogszabály egyes paragrafusait sérelmezve az Alkotmánybírósághoz, illetve a Baranya Megyei Közigazgatási Hivatalhoz fordul jogorvoslatért a DDGÁZ Rt.
A tegnap elfogadott városi jogszabály egyértelműen úgy rendelkezik, hogy az újonnan létesített beruházások esetében, illetve a korábban működő rendszerek megváltoztatása, korszerűsítése kapcsán is a lehető legkisebb levegőterhelést okozó megoldást kell választani. Ennek szellemében, illetve Pécs esetében a levegőtisztaság különösen érzékeny jelentősége miatt az új létesítmények kialakításakor az önkormányzat preferálja a helyi emisszióval nem járó – különösen a távhőt, villamos-, illetve napenergiát hasznosító – rendszerek telepítését.
Az ügy tárgyalása kapcsán Toller László polgármester már az előterjesztés ismertetésénél hangsúlyozta, hogy a környezetvédelmi témájú rendelet nem a két energetikai szolgáltató között éleződő piaci versenyről, hanem a város levegőjének hatékony védelméről szól. Alkalmazásával – a rendelet előkészítését megelőző szakértői vizsgálat szerint jelentős környezetvédelmi javulás érhető el ezen a téren.
A levegőtisztaságot szabályozó rendelet előterjesztését lényegében érdemi változtatás nélkül 22 igen mellett 6 tartózkodással fogadta el a városi közgyűlés. A minősített többséghez szükséges 22 igen szavazat az újraszámlálás után jött össze, az első körben ugyanis egy voksot nem rögzített az elektronikus készülék.
– A városok levegőtisztaságának védelme egy fokozatosan erősödő európai folyamat, aminek keretében az esetek többségében kiemelt jelentőséggel bír a távhőszolgáltatás által biztosított előnyök, közöttük hangsúlyosan a levegőtisztaság kihasználása. Szolgáltatóként úgy látjuk, hogy környezetvédelmi szempontból indokolt Pécsett is élni ezzel az adottsággal, ugyanakkor számunkra is természetes, hogy ahol nincs távhőhálózat, ott a leggazdaságosabb, legtisztább energiahordozó kapjon szerepet – mondta az önkormányzati döntést követően Gasz Zoltán, a PÉTÁV igazgatója.
A DDGÁZ képviselői ugyanakkor már röviddel a napirend tárgyalását követően bejelentették, hogy az Alkotmánybírósághoz, illetve a Baranya Megyei Közigazgatási Hivatalhoz fordulnak jogorvoslatért az ügy kapcsán. A cég álláspontja szerint a sürgős rendeletalkotás hátterében az áll, hogy a 30 ezer távfűtött lakásból 100 fölötti azoknak a száma, amelyek leválnának a rendszerről. Úgy vélik, hogy a rendelet korlátozza a szabad versenyt, illetve a magántulajdonhoz kapcsolódó döntések szabadságát – hogy valaki szabadon dönthessen arról, hogy milyen fűtési módozatot választ. Ezért a jogi procedúrával párhuzamosan a rendelet hatályba lépéséig folyamatosan beadják a fűtésmódosításokhoz kapcsolódó építési engedélyeket, és az Alkotmánybíróság döntéséig folytatják a gázra való átállás programját.
Kaszás E.
Dunántúli Napló