A projekt indokai
Az új felhasználók bekapcsolása a távhőrendszerekbe több szempontból is fontos cél.
A környezetbarát távhőszolgáltatás országos energiapolitikai eszköz. Kiváló lehetőség a klímavédelem és a fenntartható fejlődés szolgálatában.
A távhőellátás a nemzeti energiastratégia megvalósításának egyik leghatékonyabb eszköze, amely a rendszert alkotó elemek (hőforrások, elosztóhálózat, fogyasztói hőtranszformáló berendezések) korszerűsítésével, bővítésével jelentős mértékben járulhat hozzá az nemzeti szinten értelmezett energiahatékonyság növeléséhez, a primerenergia-felhasználás és a károsanyag-kibocsátás csökkentéséhez.
A magas költségen kiépített és fenntartott távhőhálózat alkalmas a kommunális hulladékégetésből származó hő, a hőt és villamos energiát kapcsoltan termelő erőművekből származó hő, az ipari üzemekből hulladékként származó hő - melyek máshol nem hasznosíthatók - továbbá a geotermikus energiaforrásokból, a biomassza tüzelőanyagú hőforrásokból, és fosszilis tüzelőanyaggal működő fűtőművekből származó hő összegyűjtésére, és annak forró víz formájában való elszállítására a fogyasztókhoz (épületekhez), ahol így lokális füstgáz kibocsátás nincs.
A fentieken túl az új fogyasztók bekapcsolásával a cél a távhőrendszer hatékonyságának növelése is.
A projekt öt új felhasználó pécsi távhőrendszerbe kapcsolását, három meglévő távfűtési létesítmény helyett korszerű energiatakarékos hőközpont kialakítását, valanint három nagy hőveszteségű vasbeton csatornában lévő primer vezetékszakasz cseréjét foglalja magában.