Új, gazdaságos, épületenkénti hőközpontok


Idén januárban 275 millió forintot nyert a „Szolgáltatói hőközpontok szétválasztása és felhasználói hőközpontok kialakítása” projektre a PÉTÁV Kft.

Az eredményes pályázat révén a PÉTÁV Kft. összességében 550 millió forintos korszerűsítésnek köszönhetően 48 pécsi távfűtött épület kap önálló hőközpontot, a projekt 1647 családot érint. A beruházás következtében jelentősen csökken a hálózati és hőközponti energiaveszteség és a villamosenergia-felhasználás. A fejlesztéssel egy korszerű, takarékos, az adott épület egyedi fűtési igényeihez igazodó technológia valósul meg.

A projekt keretében a társaság hat szolgáltatói tömbhőközpontot alakít át épületenkénti egyedi hőközpontokká. A jelenlegi tömbhőközpontos ellátásnál a szabályozás nem ideális az épületek egyedi igényeinek kiszolgálására, mivel a szabályozásnak a legkedvezőtlenebb adottságú épületet kell mértékadónak tekinteni, így a többi épületnél túlfűtés léphet fel. Az ilyen rendszereknek az elavult technológiai színvonal és a koruk miatt is nagy a fenntartási igénye.

A PÉTÁV Kft. fontos célkitűzése, hogy fogyasztói részére versenyképes és korszerű szolgáltatást nyújtson, amely hozzájárul a lakosság életminőségének javításához, ezért egy 15 éve tartó korszerűsítési program keretében fokozatosan alakítja át a tömbhőközpontokat egyedi hőközpontokká, a jelenlegi projekt ennek a korszerűsítési programnak a részeként valósul meg.

A korszerűsítéssel új felhasználói hőközpontok kerülnek kialakításra, amelyek ellátják az épületek fűtési és használati melegvíz igényét. Új, előre szigetelt, közvetlen földbe fektetett primer vezetékhálózat létesül, megszüntetve a korábbi négyvezetékes fűtési és használati melegvíz hálózatot. Az épületenkénti hőközpontok létesítésével jelentősen javul az érintett épületek szabályozhatósága, csökken a szekunder csőhálózat és a szolgáltatói hőközpont hővesztesége, illetve villamos-energia felhasználása. A kiválasztott korszerű műszaki megoldás a gazdaságos működés mellett lehetővé teszi az épületek egyedi hőigényeinek kielégítését is. A létesítendő hőközpontok változó tömegáramú kapcsolásban, időjárásfüggő szabályozással kerülnek kialakításra, megfelelve annak az elvárásnak, hogy ott legyen az épületszabályozási lehetőség, ahol az épületek hőfogyasztás mérése történik.

A projekt alapvető célja az energiafelhasználás csökkentése és ezen keresztül az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése. 
Az 1647 lakást érintő beruházás megvalósításának köszönhetően az üvegházhatású gázok kibocsátás-csökkenésének éves átlagos mértéke 307 tonna CO2 ekvivalens kibocsátás.