A Szent Mór diákjai nyerték az energetikai vetélkedőt


A PANNONPOWER és a PÉTÁV Zöld Energia Vetélkedőjének legjobb öt csapata december 14-én délután a Szivárvány Gyermekházban mérte össze a tudását, hogy kiderüljön, ki tudja a legtöbbet a megújuló energiaforrásokról és alkalmazásukról. A győztes végül a Szent Mór Iskolaközpont diákjaiból verbuválódott csapat lett.

A Zöld Energia Vetélkedőt október elején indítottja útjára az erőmű a PÉTÁV-val együttműködve annak apropóján, hogy a második biomassza-blokk közeli indulásával gazdasági és környezeti szempontból is fenntartható alapokra került a pécsi távhőszolgáltatást kiszolgáló hőtermelés.

Az értékes nyereményekért zajló versenyre háromfős csapatok adhatták le a nevezésüket, kizárólag pécsi középiskolákból. Az első kihívásokat az online fordulók jelentették: előbb a megújuló energiaforrásokról, majd a biomasszáról szóltak a kérdések. A továbbjutó legjobb tíz csapat részére a PÉTÁV üzembejárást szervezett, méghozzá nem hétköznapi helyszíneken: a kertvárosi Dóra utca hőközpontja és a házak alatt húzódó közműalagút-folyosó is szerepelt a programban, amelyet a cég szakembereinek előadásai tettek teljessé. A bejárás után kellett megoldani a harmadik fordulót, amelynek témája értelemszerűen a távhőszolgáltatás volt.

Ez után állt össze a döntő mezőnye: öt csapat, mindegyikük 88% feletti teljesítményt nyújtott. Ők mérték össze a tudásukat, ügyességüket és kreativitásukat a Szivárvány Gyermekházban.

A lexikális ismeretekre fókuszáló online fordulók után a döntő egy teljesen más jellegű megmérettetés volt. A csapatoknak activity-feladványokat kellett lerajzolni és kitalálni, vaktérképen eligazodni vagy éppen a megújuló energiával kapcsolatos puzzle-képeket kirakni. De volt előzetesen elkészítendő „házi feladat” is: egy grafikai facebook-alkalmazás használatával a pécsi megújuló energiákat szimbolizáló képeslapot kellett rajzolniuk szalmabálákból, majd egy rövid előadásban be is mutatni az alkotásukat. A döntő sokszínű kínálatából természetesen nem hiányozhattak a hagyományosabb feladatok sem: rejtvényfejtés, villámkérdések és fogyóinformációs játék is szerepelt a programban.

A korábbi fordulókhoz hasonlóan az első kérdések témája a megújuló energiák voltak, amelyet a biomassza és az erőművi technológiák követték végül a döntő – és a technológiai folyamat – utolsó állomásaként a távfűtőrendszer került terítékre.

A végső győztes kiélezett versenyt követően mindössze három pont előnnyel a Szent Mórból érkezett Favágók csapat lett. Babics Máriusz, Budavári Ágoston és Platthy István felkészítő tanárukkal együtt egy értékes táblagéppel lettek gazdagabbak. A második helyen a Babits Gimnáziumból érkezett GreenPoint csapat végzett. A három tag, Budai Bianka, Garai Dzsenifer és Siménfalvi Nikolett egy-egy digitális fényképezőgépet nyertek. A harmadik dobogós hely a Szent Mór egy másik csapatáé, a Szélkeréké lett. A bronzéremért járó mp4-lejátszót Mremi Liza, Ormándi Lázár és Timár Gyöngyi vihette haza.

Továbbá egy hordozható számítógépet nyert az az iskola, amely a legtöbb érvényesen nevező csapatot indította a vetélkedőben. A különdíj a Szent Mór Iskolaközponté lett. Az intézmény képviseletében a két dobogós csapatot is felkészítő Helstáb Ákos vette át a nyereményt.

A nyerteseknek ezúton is gratulálunk!