Igazi meglepetés volt a díj


A kamara Angster József Díjjal ismeri el azok tevékenységét, akik egy-egy gazdálkodó szervezet, vagy szakma érdekeit meghaladó, Pécs gazdaságának egészét szolgáló kiemelkedő teljesítményt nyújtanak. Munkájuk eredményeként javul a város gazdasági teljesítőképessége, fontos fejlesztések valósulnak meg, vagy a gazdaság működési feltételeiben következik be jelentős változás. Ebben az esztendőben az elismerést Gasz Zoltán, a PÉTÁV Pécsi Távfűtő Kft. ügyvezetője vehette át.

A pécsi szolgáltató cég vezetője mindig is nagy hangsúlyt helyezett a tulajdonosi és a fogyasztói érdekek összehangolására, amelynek a megyeszékhely távfűtési hálózatának és fogyasztói helyek számának bővítésével, az energiapolitika támasztotta kihívások figyelembe vételével, azokra vonatkozóan célirányos helyi intézkedésekkel kellett megfelelnie. Az elmúlt esztendőkben tevékenységének eredményeként számos műszaki fejlesztésre került sor, valamint jelentősen sikerült csökkenteni a távhőszolgáltatás költségszintjét. 

- Tényleg váratlanul, nagy meglepetésként ért, hogy ebben az esztendőben nekem ítélték oda ezt a díjat - kezdi beszélgetésünket Gasz Zoltán. - Külön értéke számomra, hogy egy gazdasági önkormányzat adományozta, tartott érdemesnek rá egy olyan szolgáltatást, amely - a dolgok természetes rendjéből következően - nem lehet a tetszési index csúcsán, bár erre törekszünk. Az elismerés a cégnél dolgozó, magas színvonalú munkát végző szakembereknek is szól, akik nagy szerepet játszottak abban, hogy Győr után Pécsett kell a legkevesebbet a távhőért fizetni. Egy ilyen csapat kialakítása, kialakulása hosszútávon valósulhat meg és hogy megvalósult, az önmagában sikertényező. 

A Pétáv első számú vezetője több mint három évtizede a távfűtés területén dolgozik. Az épületgépész-mérnök diploma megszerzését követően a gázszolgáltatónál helyezkedett el, innen vezetett az útja a Pécsi Távfűtő Kft-hez, jelenlegi munkahelyére. Az eltelt harmincöt évben végigkísérhette a távhőszakma kialakulásának folyamatát, fejlődését, annak részese lehetett. 

Mint mondja, a Pétáv annak idején megyei hatáskörű vállalat volt, minden város - Siklós, Komló, Szigetvár, Pécs, Mohács, Szentlőrinc - ide tartozott, s mint beruházási osztályvezető felelős volt a távhőellátás kiépítéséért, fejlesztéséért egész Baranyában. Állítja szakmailag élete legszebb és a legtermékenyebb időszaka volt a 70-es évek második fele és a 80-as évek, ugyanis akkoriban épültek ki a távhőrendszerek. Csaknem két évtizede felsővezetőként ténykedik. Öt éven át volt a cég műszaki igazgatóhelyettese, majd annak igazgatójává nevezték ki, azóta is ezt a posztot tölti be.

- Egy szolgáltató cégnél nehéz úgy tevékenykedni, hogy azzal mindenki elégedett legyen. Arra különösen büszke vagyok, hogy egy országosan is egyedülálló közalapítvány kuratóriumi tagjaként 14.000 pécsi lakás korszerűsítésének végrehajtásában dolgoztam, vissza nem térítendő támogatást nyújtva a lakások használóinak. Ma már a távfűtéses lakások jelentős részében az ott élők a saját igényeik szerint szabályozhatják a hőmérsékletet, saját elhatározásunk szerint gazdálkodhatnak energiafelhasználásukkal Az energetikai albizottság tagjaként vezetője voltam annak a teamnak, aki kidolgozta miként lehet a klasszikus távfűtést integrálni az alternatív energetikai rendszerekkel.

Beszélgetésünk befejezéseként büszkeséggel említi meg az igazgató, hogy pécsiként is örömére szolgált az, hogy az EKF tevékenység részeként a PÉTÁV 750 MFt bruttó nagyságrendű hálózatfejlesztéssel gyarapíthatta városát, miáltal a Budai (Zsolnay környék) városrészben és a Belvárosban komplex távhő közműrendszert építettek ki, ezzel csatlakozási lehetőséget biztosítva az ottani épületeknek.

Dél-dunántúli Gazdaság
XII. évfolyam 3. szám