Elmarad a távhődíj emelés
A város önkormányzata, a PannonPower Zrt. és a PÉTÁV Kft. együttműködése a gáz árának április elsejével várható emelkedését kompenzálja, így változatlanul maradnak a díjak. Interjúnkban a Pétáv ügyvezetője, Gasz Zoltán kijelenti: júliustól ismét csökkenni fog a fűtésért fizetendő összeg.
- Ön azt állítja, hogy a PÉTÁV valójában a lakosság érdekeit képviseli, a cég által kipostázott sok tízezres számlák után ezt a kijelentést talán sokan kétségbe vonják. Hogyan vélekedik erről?
- Abból kell kiindulni, hogy a cég érdeke az, hogy fogyasztóink elégedettek legyenek, így elsődleges célunk, hogy minél olcsóbban szerezzük be az energiát, s olcsóbb legyen a szolgáltatás. A két tulajdonosunk – a város és a PannonPower Zrt. - részéről is az az elvárás, hogy minimális költségigénnyel működjünk, nem pedig az, hogy számbavehető nyereséget érjen el a cég. Az érdekképviseleti szerephez hozzátartozik az is, hogy a hőerőmű, a hőszolgáltató, a város, valamint a különböző cégek támogatásával egy alapítványon keresztül közel tizennégyezer lakásban sikerült korszerűsíteni az elavult fűtési rendszert. Arról is szót kell ejteni, hogy ma a harminckétezer távfűtéses lakásból már tizennyolcezret hőszigeteléssel láttak el, s figyelembe véve azt, hogy az új technológiával készült épületek esetében nincs szükség ilyen utólagos burkolásra, mert így a távfűtéssel ellátott lakások túlnyomó többsége már szigetelt.
- A távhőszolgáltatást most milyen gazdásági tényezők határozzák meg?
- A távfűtés az energiaszolgáltatásnak az a szektora, amely nem regionális, hanem 96 egyedi, helyi rendszerben működik, ezért különböző egyedi sajátosságok határozzák meg. Többek között a helyi vezetékrendszer állapota, az adott település szolgáltatóját ellátó erőmű típusa. Pécsett például az egyszerre hőt és áramot is előállító erőművet – ahogyan másutt is - az állam is segíti támogatással. Ez nemzetgazdasági érdek, hiszen ezzel a működési típussal fajlagosan ez jóval gazdaságosabb megoldás, mintha csak hőt, vagy áramot termelne az erőmű. Elmondható az is, hogy távfűtés versenyhátránya megszűnőben van a földgázzal szemben, a döntéshozók talán belátták: ez a rendszer környezetvédelmi okokból is előnyösebb a gázos társánál, s kevésbé függ – főképpen a biomassza-tüzelés esetében – hazánk gazdasági helyzetén kívül álló tényezőktől. Elég az orosz-ukrán gázvitára gondolni.
- Nem volt egyszerű eligazodniuk a fogyasztóknak az elmúlt hónapok változásain…
- Az áfa előbb huszonöt százalékról tizennyolc százalékra történő, majd öt százalékra való csökkentésének is jótékony hatása volt a díjtételekre, valamint az állami rendszerű szociális támogatás is nagy segítséget jelentett. Helyi szinten pedig elértük, hogy 2009-ben – nem csupán a saját, hanem egy független civil szervezet összehasonlítása szerint is – Pécs Győr után a második lett az országban, a százezer fős városok között, az átlagosan fizetendő díj tekintetében. Ezt a tendenciát törte meg az, hogy január 22-től 6,3 százalékos átlagos nettó áremelésre került sor, ám összességében még ezzel együtt is közel hat százalékkal lett kevesebb a szolgáltatásért fizetendő összeg. Sajnos, ez év elejétől a szociális alapú támogatás mértéke csökkent - 203 Ft/GJ értékkel -, valamint a szintén államilag finanszírozott alanyi támogatás megszűnt, ami 1150 forintot jelentett havonta. Sok fogyasztó számára ez a rengeteg változás aligha volt követhető, például érthető okból sokan csak azt érzékelték, hogy 1000-2000 forinttal kellett többet fizetniük februárban, mert a január 22-31. közötti időszak árkülönbözete a februári számlákban jelent meg a fogyasztóknál.
- Az elhangzottak ellenére az erőművel kötött hosszú távú szerződés szerint azonban áprilistól ismét árváltozás következhet.
- Az önkormányzat és az erőmű közötti hosszú távú megállapodás módosítására is sor kerülhet. A negyedévente felülvizsgálandó távhő-díjakat a forint-dollár árfolyamváltozás, a gázolaj, illetve a fűtőolaj ára is befolyásolja. Az erőmű ennek megfelelően több mint tizennyolc százalékos hődíj-növekedést jelzett a Pétáv-nak, ez pedig a fogyasztók számára legalább tízszázalékos átlagos áremelést okozott volna. Dr. Páva Zsolt polgármester vezetésével megkezdődtek a tárgyalások ennek kapcsán, s a felek megegyeztek abban, hogy április elsejétől nem lesz változás a díjakban, s kijelenthetem: júliustól ismét csökkenni fognak az árak Pécsett. Mindez azt jelenti, hogy míg a gáz ára áprilisban emelkedik, addig a távfűtés díja nem, tovább növelve e szegmens versenyelőnyét.
- Milyen lépeseket terveznek ennek érdekében?
- A 2009-ben életbe lépett szerződés egyéves tapasztalatait összegezve a városvezetők által is elfogadott cselekvési programot alkottunk, ez többek között tartalmazza a negyedéves ármeghatározásról az évenkénti ármegállapításra való áttérés igényét. Ez a fogyasztók számára átláthatóbbá teheti a költségváltozás rendszerét. Mindezek mellett olyan intézkedéseket szeretnénk, amelyek a szolgáltatásunknak más energiatípusokkal szembeni versenyhelyzetét még tovább javítja, így például azt vezetjük be, hogy az alapdíj árképzési szabályaihoz hasonlóan a hődíj meghatározása esetében is az infláció mértéke domináljon, azaz hatvan százalékban az infláció, negyven százalékban pedig a gázolaj árának mozgása határozza meg a hődíjváltozás mértékét. Mindez azt jelenti, hogy nem a világpiacon ingadozó gázár alapján változnának a díjak, hanem a statikusabb helyzetet jelentő és kedvezőbb mértéket adó inflációs hatások szerint. Az új megállapodásban pedig azt is el kívánjuk érni, hogy a távhőszolgáltatással együttműködő megújuló energiaforrások - napkollektorok, hőszivattyúk, geotermikus, illetve biogáz források – is szerepet és helyet kaphassanak a távhőszolgáltatásban, ezzel is segítve a fogyasztói költségszint csökkentésének a további lehetőségét.