Pályázati lehetőségek
A távhőszolgáltatással kapcsolatban az alábbi támogatások, illetve energiahatékonyságot javító programok érhetőek el.
Öko-Program
A távhővel ellátott lakóépületek lakásonkénti hőfogyasztásának szabályozására és mérésére alkalmas eszközök beszerelésének támogatására (ÖKO-Program) pályázatot írt ki az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium.
Az ÖKO-Program keretében a következő célokra nyújtható támogatás:
1. A lakások hőleadóinak egyedi szabályozásához szükséges berendezések (termosztatikus szelepek és/vagy lakásonkénti központi vezérlés, szoba termosztát alkalmazása) beszerelése.
2. A lakások egyedi hőfogyasztásának mérésére, vagy az épület hőfogyasztásának lakásonkénti költségmegosztására alkalmas mérőeszközök (hőmennyiségmérők és/vagy költségmegosztók) beszerelése.
3. Az épület fűtési rendszerének az átalakítása, ezen belül:
a) Strangszabályozók beépítése vagy cseréje,
b) Az egycsöves átfolyós rendszerű fűtési rendszer átalakítása a hőleadók elé beépített átkötő szakaszokkal, vagy az egycsöves fűtési rendszer helyett új, kétcsöves fűtési rendszer kialakítása. Ebben az esetben a lakásokban lévő hőleadók (radiátorok) szükség szerinti cseréje is támogatható.
A pályázat tárgya csak teljes épület, vagy teljes önálló fűtési egység lehet.
Kétlépcsős a pályázat, ha a pályázatot az önkormányzat is támogatja. Ebben az esetben az önkormányzat nyilvános pályázatot ír ki az ÖKO-Program önkormányzati támogatására, amelyben meghatározza a nyújtani kívánt támogatás mértékét, formáját és feltételeit, továbbá az önkormányzati közreműködés módját, eszközeit. Első lépcsőként a pályázó társasházak és lakásszövetkezetek a felújítási pályázatot az önkormányzat felé nyújtják be, amennyiben vállalják a felújítási költségek minimálisan az önkormányzati pályázatban megjelölt mértékű saját erőből történő finanszírozását. Az önkormányzati döntést követően második lépcsőben az önkormányzat által is támogatott pályázatokat – az önkormányzat dokumentumaival kiegészítve – a pályázó társasházak, illetve lakásszövetkezetek továbbítják az Önkormányzati Minisztérium felé.
Egylépcsős a pályázat, ha a pályázó a tulajdonában lévő épületre vonatkozóan vállalja a teljes felújítási költség állami támogatáson felüli részének saját erőből történő finanszírozását, és a pályázatát közvetlenül nyújtja be a minisztérium felé.
Az állami támogatás legfeljebb a bekerülési költség 50%-a, de nem haladhatja meg az 77.000 Ft/lakás összeget, önkormányzati támogatás és a pályázó saját ereje együtt legalább a bekerülési költség 50%-a. Az igényelt állami támogatás lakásonkénti mértékénél minden esetben a pályázattal érintett lakások száma vehető figyelembe.
A pályázatok benyújtásának határideje 2010. szeptember 30.
Zöld Beruházási Rendszer Klímabarát Otthon Panel Alprogram
A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium által kiírt Zöld Beruházási Rendszer Klímabarát Otthon Panel Alprogram keretében továbbra is pályázatot nyújthatnak be társasházak és lakásszövetkezetek saját tulajdonú épületeik, valamint a helyi önkormányzatok saját tulajdonú bérházaik széndioxid-kibocsátás csökkentést és energia-megtakarítást eredményező felújítására.
Pályázati lehetőségek:
• nyílászárók energia-megtakarítást eredményező felújítása vagy cseréje,
• homlokzatok és födémek hőszigetelése,
• épületgépészeti rendszerek korszerűsítése, (energia-megtakarítást eredményező) felújítása
(szellőzés, fűtés, használati melegvíz, villamos és világítási hálózat, felvonók)
• a megújuló energiafelhasználás növelése, a hagyományos energiahordozók megújuló energiaforrásokkal való helyettesítésére irányuló beruházások az energiatermelésre, a tárolásra, az energia szállítására és a hálózatba való esetleges visszatáplálásra,
• az épületek nyári hővédelmének javítása, árnyékoló vagy árnyékvető szerkezetek beépítése,
• az épületek lodzsáinak beüvegezése a szoláris nyereségek passzív hasznosítására.
A pályázati útmutató szerint nyílászáró felújításra és hőszigetelésre csak abban az esetben lehet pályázni, ha az épületszintű fűtésszabályozás és mérés már megoldott, vagy a pályázat keretében ezt el fogják végezni.
A támogatás mértéke:
1. Alaptámogatás (intézkedés alapú támogatás)
Valamennyi érvényes pályázat esetén igénybe vehető állami támogatás, melynek mértéke a támogatás szempontjából elismerhető bekerülési költség egyharmada, de lakásonként legfeljebb 500.000,- Ft lehet.
2. KlímaBÓNUSZ támogatás (hatékonyság alapú támogatás)
Amennyiben az épület a felújítás eredményeképpen teljesít egy előirányzott energetikai célkategóriát, akkor jogosult a KlímaBÓNUSZ támogatásra is. A támogatás mértéke az elért kategóriától függ, mértéke a beruházási költség kb. 10-27%-a. A célzott kategória lehet C, B, A és A+, A++. Az elnyerhető támogatás mértéke nagyobb, ha magasabb kategóriába kerül az épület. A százalékban kifejezett támogatási arány egyre nagyobb, ha az elért kategória magasabb. Amennyiben az elért kategória nem éri el a C kategóriát, a pályázó nem jogosult a KlímaBÓNUSZ támogatásra. A kategóriába sorolás a 7/2006 (V.24.) TNM rendelet szerinti épületenergetikai számítás alapján történik.
A pályázat benyújtásának módja:
• Kétlépcsős a pályázat, ha a pályázatot az önkormányzat is támogatja.
• Egylépcsős a pályázat, ha a pályázó a tulajdonában lévő épületre vonatkozóan vállalja a teljes felújítási költség állami támogatáson felüli részének, saját erőből történő finanszírozását, és a pályázatát közvetlenül nyújtja be a minisztériumhoz.
Pályázat leadásának határideje: 2009. dec. 31.
A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium honlapján elérhető pályázati dokumentáció
Zöld Beruházási Rendszer Klímabarát Otthon Energiahatékonysági Alprogram
Jelen pályázati forrásból támogatást kaphatnak:
• Hagyományos technológiával épült ingatlanok esetében:
• természetes személyek,
• lakásszövetkezetek,
• társasházak.
• Iparosított technológiával épült ingatlanok esetében csak természetes személyek pályázhatnak, és kizárólag nyílászáró cserére.
Támogatható tevékenységek köre:
• Nyílászárók energia-megtakarítást eredményező felújítása vagy cseréje,
• Az épületek lodzsáinak beüvegezése a szoláris nyereségek passzív hasznosítására,
• Az épületek nyári hővédelmének javítása, árnyékoló, vagy árnyékvető szerkezetek beépítése (gépi hűtés, légkondicionáló berendezés beüzemelése nem támogatható)
• Hővisszanyerős szellőzési rendszer létesítése,
• Homlokzatok és födémek hőszigetelése,
• Fűtéskorszerűsítés (szabályozott fűtési rendszer) és használati melegvíz ellátás korszerűsítése,
• Megújuló energiaforrás hasznosítása.
Az elnyerhető támogatás mértéke
Tevékenység Maximálisan figyelembe- vehető beruházási költség Támogatás mértéke
Nyílászáró csere/nyílászáró utólagos hőszigetelés 1.850.000,- Ft 30 %, de maximum 555.000,- Ft
Fűtés- és használati melegvíz ellátás korszerűsítése 2.100.000,- Ft 30 %, de maximum 630.000,- Ft
Hőszigetelés 1.800.000,- Ft 30 %, de maximum 540.000,- Ft
Megújuló energiaforrás hasznosítása 4.900.000,- Ft 30 %, de maximum 1.470.000,- Ft
KlímaBÓNUSZ támogatás (hatékonyság arányos támogatás)
Amennyiben a beruházással érintett épület a felújítás eredményeképpen eléri legalább a „B” energetikai kategóriát, akkor a Pályázó jogosult a KlímaBÓNUSZ támogatásra is. A támogatás mértéke az elért kategóriától függ, mértéke a beruházási költség 10-30%-a.
Az Alprogram 2010. június 16-án lezárásra került.
A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium honlapján elérhető pályázati dokumentáció
NEP pályázatok
A Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium által kiírt 2009. évi Nemzeti Energiatakarékossági Program (NEP) pályázat benyújtási határideje 2009. augusztus 31-én lezárult, új kiírás még nem történt.
Pályázati lehetőségek:
• nyílászárók cseréje, illetve utólagos hőszigetelése (NEP-2009-1)
• fűtés- és használati melegvíz ellátás korszerűsítése (NEP-2009-2)
• lakóépületek utólagos hőszigetelése (NEP-2009-3)
• megújuló energia felhasználása (NEP-2009-4)
Távhővel ellátott, hagyományos technológiával épült ingatlanok esetében természetes személyek és lakóközösségek is pályázhatnak mind a négy területen, iparosított technológiával épült ingatlanok esetében pályázat benyújtására nincs lehetőség.
Panel Program
Az iparosított technológiával épült lakóépületek energia-megtakarítást eredményező korszerűsítésének, felújításának támogatásával kapcsolatos pályázat (Panel-program) 2009. évben nem került kiírásra.
Az Önkormányzati Minisztérium honlapján elérhetőek az archív pályázatok
KEOP pályázatok
A Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) épületenergetikai fejlesztéssel és megújuló energiaforrás felhasználásával kapcsolatos pályázatai.
Távhővel ellátott lakóépületek felújítására a program jelenleg nem biztosít pályázati lehetőséget.