Árat csökkent a megállapodás


Távhő Két lépcsőben folytatódik az erőmű biomassza beruházása Mintegy tíz százalékos lakossági távhőár csökkenést eredményezhet 2010-ben a város és az erőmű között létrejött hosszú távú megállapodás. A dokumentum egyben a tervezett új biomassza blokk beruházásának is lendületet ad.

– Mindkét fél számára rendkívül előnyös – hosszú és rövid távon egyaránt – az a huszonkét évre szóló hőszolgáltatási szerződés, amelyet Pécs közgyűlése november 20-án hagyott jóvá – mondta Péterffy Attila a Pannon Hőerőmű Zrt. elnök-vezérigazgatója a cég tegnapi sajtótájékoztatóján.

A megállapodás eredményeképpen 2010-ben mintegy 13 százalékkal csökken a termelői hőár – amennyiért a PÉTÁV megvásárolja az erőműtől a fogyasztók felé továbbértékesített hőenergiát –, amely 2009-ben már követi a gázár alakulását, ugyanakkor az elmúlt két évben, a szerződésről folyó tárgyalásoknak köszönhetően, nem emelkedett. Mindez 2010-ben minimálisan 9,5 százalékos lakossági fogyasztói árcsökkenést tesz lehetővé, de a kedvező módosulás lehet ennél nagyobb mértékű is.

Szakértők szerint a város szempontjából a hosszú távú elkötelezettségre a magas lakossági távhő-szolgáltatási díjak mérséklése miatt van szükség, amelyek egyre komolyabb anyagi terheket jelentenek a lakosság nagy része számára. Pécsett évente bruttó 142 ezer forintba kerül egy átlagos, 52 négyzetméteres lakás távhődíja. Ezzel a baranyai megyeszékhely a középmezőnyben foglal helyet a százezer lakosnál népesebb városok között, de 2010-től ennél sokkal jobb pozícióba is kerülhet.

A hosszú távú együttműködés elengedhetetlen feltétele a 2010-re tervezett új biomassza blokk megépítésének, hiszen így szavatolható a beruházás, mint egyébként minden komoly energetikai fejlesztés megtérülése. Mint Péterffy Attila elmondta, előbb egy szalmával, energianáddal működő blokkot állítanak üzembe, majd egy-másfél év múlva egy energianyár tüzelésű egység termelése is megindulhat. Az erőmű mindkét blokkra rendelkezik a Magyar Energiahivatal engedélyével, a két beruházás értéke napi áron számolva megközelíti a 33-34 milliárd forintot.

Dunántúli Napló - Kaszás Endre