Pályázati lehetőség
Az iparosított technológiával épült lakóépületek széndioxid-kibocsátás csökkentést és energia-megtakarítást eredményező korszerűsítésének, felújításának támogatására írt ki pályázatot a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium.
Pályázatot nyújthatnak be társasházak és lakásszövetkezetek saját tulajdonú épületeik, valamint a helyi önkormányzatok saját tulajdonú bérházaik széndioxid-kibocsátás csökkentést és energia-megtakarítást eredményező felújítására.
Pályázati lehetőségek:
• nyílászárók energia-megtakarítást eredményező felújítása vagy cseréje,
• homlokzatok és födémek hőszigetelése,
• épületgépészeti rendszerek korszerűsítése, (energia-megtakarítást eredményező) felújítása
(szellőzés, fűtés, használati melegvíz, villamos és világítási hálózat, felvonók)
• a megújuló energiafelhasználás növelése, a hagyományos energiahordozók megújuló energiaforrásokkal való helyettesítésére irányuló beruházások az energiatermelésre, a tárolásra, az energia szállítására és a hálózatba való esetleges visszatáplálásra,
• az épületek nyári hővédelmének javítása, árnyékoló vagy árnyékvető szerkezetek beépítése,
• az épületek lodzsáinak beüvegezése a szoláris nyereségek passzív hasznosítására.
A pályázati útmutató szerint nyílászáró felújításra és hőszigetelésre csak abban az esetben lehet pályázni, ha az épületszintű fűtésszabályozás és mérés már megoldott, vagy a pályázat keretében ezt el fogják végezni.
A támogatás mértéke:
1. Alaptámogatás (intézkedés alapú támogatás)
Valamennyi érvényes pályázat esetén igénybe vehető állami támogatás, melynek mértéke a támogatás szempontjából elismerhető bekerülési költség egyharmada, de lakásonként legfeljebb 500.000,- Ft lehet.
2. KlímaBÓNUSZ támogatás (hatékonyság alapú támogatás)
Amennyiben az épület a felújítás eredményeképpen teljesít egy előirányzott energetikai célkategóriát, akkor jogosult a KlímaBÓNUSZ támogatásra is. A támogatás mértéke az elért kategóriától függ, mértéke a beruházási költség kb. 10-27%-a. A célzott kategória lehet C, B, A és A+, A++. Az elnyerhető támogatás mértéke nagyobb, ha magasabb kategóriába kerül az épület. A százalékban kifejezett támogatási arány egyre nagyobb, ha az elért kategória magasabb. Amennyiben az elért kategória nem éri el a C kategóriát, a pályázó nem jogosult a KlímaBÓNUSZ támogatásra. A kategóriába sorolás a 7/2006 (V.24.) TNM rendelet szerinti épületenergetikai számítás alapján történik.
A KlímaBÓNUSZ támogatást az elért kategória függvényében az alábbiak szerint alakul:
|
A pályázat benyújtásának módja:
• Kétlépcsős a pályázat, ha a pályázatot az önkormányzat is támogatja.
• Egylépcsős a pályázat, ha a pályázó a tulajdonában lévő épületre vonatkozóan vállalja a teljes felújítási költség állami támogatáson felüli részének saját erőből történő finanszírozását, és a pályázatát közvetlenül nyújtja be a minisztériumhoz.
A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium honlapján elérhető pályázati dokumentáció