A termosztatikus radiátorszelepek használata


Az elmúlt években egyre több épületbe szereltek fel termosztatikus radiátor szelepeket a hagyományos szelepek helyett, és az új épületekben ma már szinte kizárólagosan termosztatikus radiátor szelepekkel készítik el a központi fűtési rendszereket.

Ezek a rendszerek alapvetően különböznek a szelepekkel szerelt állandó tömegáramú rendszerektől, hiszen a termosztatikus radiátorszelepek automatikus működéssel biztosítják a megkívánt helyiség hőmérsékletet. Azaz, ha a helyiség hőmérséklete magasabb, mint szelepen beállított érték, a szelep záró irányba mozdul el és csökkenti a radiátorba beáramló víz mennyiségét, esetenként teljesen ki is zárja azt. Ha a helyiség hőmérséklete alacsonyabb lesz, mint a termofejen beállított érték, akkor a szelep nyit, aminek következtében több víz áramlik a radiátorba.

A termosztatikus radiátorszelep tehát automatikus szabályozó berendezés, akkor lép működésbe, ha a termosztátfejen beállított értékhez tartozó hőmérséklethez képest a helyiség hőmérséklete magasabb vagy alacsonyabb.

Fűtési idényen kívül javasoljuk a szelepeket egész nyáron teljesen nyitva tartani, hiszen nyáron a meleg miatt a szelep automatikusan lezár és a szelep egész nyáron történő zárva tartása a tapasztalatok szerint ősszel, a fűtés indításakor átmeneti zavarokat okozhat a szelepműködésben és a fűtési rendszer légtelenítésében.

Az ebből adódó javítási munkák költségei a fogyasztókat terhelik, ennek elkerülése érdekében javasoljuk, hogy fűtési idényen kívül a radiátorszelepeket helyezzék teljesen nyitott állásba a szelepfej legnagyobb (5-ös) fokozatba történő elfordításával.

Nyári időszakban a fűtési rendszer nem üzemel, a szelep nyitott helyzetében sem keletkezik fűtési költség.