Fontos a kényelem és a biztonság


Legújabb sorozatunkban távfűtött lakásokban élőket kértünk meg, hogy mondják el vé-leményüket a PÉTÁV szolgáltatásáról. Elsőként Gebhardt Ferenc nyugdíjas villamos-mérnököt kérdeztük.

– Mióta él távfűtött lakásban?
– Nagyon régóta. Az uránvárosi hétemeletes épületek egyikében lakom, melyek az első távfűtessel ellátott házak voltak ebben a városrészben. Így gyakorlatilag a kezdetek óta távfűtést használok és teljesen meg is vagyok elégedve vele.

– Miben látja a távfűtés legnagyobb előnyét?
– Villamosmérnök vagyok, e mellett energetikus és energiagazdálkodási szakértőként is dolgoz-tam, így szakmai oldalról is meg tudom erősíteni azt a tényt, hogy a távfűtés biztonságos és a sok-lakásos épületek ellátására leginkább alkalmas módszer. Bizony emlékszem még azokra az időkre, amikor úgy hoztuk a házhoz a tüzelőanyagot, nagyon fáradságos munka volt. Persze ma már akár gázzal is lehet fűteni, de pont itt jön a képbe az előbb említett biztonsági funkció, azaz a távfűtés nem hoz robbanóanyagot az épület alá. És ha már a gázt szóba hoztam, az egyéb megújuló ener-giaforrások használata felöl sem vagyok teljesen meggyőzve. Nem is magával a módszerrel van a problémám, hanem a helyével. Egy tízemeletes épületen például a tetőn elhelyezett napkollektor-okkal nem is lehet ellátni az egész épületet, maximum csak a melegvizet. Arról nem is beszélve, hogy energiagazdálkodási szakértőként azt vallom, hogy öt évnél is hosszabb idő alatt megtérülő módokba befektetni erősen meggondolandó dolog. A szakmai részét félretéve azért azt se felejt-sük el, hogy a távfűtés végtelenül kényelmes. Nem kell kéményt takarítanom, gondoskodnom a fűtőanyag megvásárlásáról, eljuttatásáról, a tüzelésről, és nem kell például a fűtőberendezésem állapotával sem törődnöm annyit, mint egy gázkonvektornál.

– Mennyire fontos Önnek, hogy a távfűtés környezetbarát megoldás? 
– Bizony ez sem egy utolsó szempont. Keveset látnánk a TV-tornyot, ha Pécsen minden ház tete-jén kémény füstölögne. Így legalább csak egy nagy kéményünk van a városon kívül. Amúgy ma már az erőművek működése is igen szigorú keretek között zajlik, szó nincsen akkora légszennye-zésről, mint a széntüzelés idején. Mindezek mellett rendkívül fontosnak tartom azért azt is, hogy a különböző fejlesztésekkel – például az egyedi mérők és szabályozók beépítésével – a távfűtést ma már mérhető, pontosan elosztható és kiszámítható.

– Mi a véleménye a távfűtés árának alakulásáról?
– Ez egy nagyon komplex kérdés, de azt gondolom, hogy a pécsi árak megállapítása nem politikai alapokon dől el, hanem szigorú gazdasági mutatók alapján határozzák meg az ebben kompeten-sek. Itt nálunk ugye az erőmű a biomassza mellett gázzal is állít elő hőt a PÉTÁV számára, a gáz áráról pedig tudjuk, hogy mennyire labilis és hogy Magyarország gyakorlatilag ki van téve a nem-zetközi politikának ebből a szempontból. Ezzel együtt természetesen kifejezetten örülök azoknak a helyi törekvéseknek, melyek a pécsi árakat ha jól tudom, most immáron második körben is mér-sékelni tudták. És bár a számla olykor valóban magasnak tűnhet azért érdemes elgondolkodni azon, mennyi fáradságtól, költségtől, szervezéstől és gondolkodástól kíméljük meg magunkat.

– Követi rendszeresen a PÉTÁV híreit?
– Azt mondhatom, hogy igen, bár gyakran nem vagyok megelégedve azzal, ahogy az újságok hoz-záállnak a kérdéshez. Sokszor pontatlanok a lapok és felületesek, ez zavarja néha a műszaki gon-dolkodásomat. Az évek során több személyes kapcsolatom is kialakult a cég dolgozóival, szerin-tem korrekt és hozzáértő emberek.