Épület zöldkártya


Az ingatlanpiac szakértői szerint az ingatlanok piaci értékét 25-30%-ban befolyásolja az épület energetikai állapota, az épület hőfogyasztása. Tavaly nyáron megjelent a 176/ 2008. (VI.30.) Kormányrendelet az épületek energetikai jellemzőinek tanúsításáról.

Az épületek energetikai jellemzőinek tanúsítását egy 2002-ben hozott EK irányelv írja elő a tagországoknak. 

A hazai energiafölhasználásnak nálunk is jelentős hányada fordítódik az épületek fűtésére, ezért az épületek energiafelhasználásának csökkentése elismerten hozzájárul a környezet terhelésének csökkentéséhez és az energiaimport-függést is csökkenti.

Az energetikai tanúsítvány célja az épületek energiafelhasználásának csökkentése. A tanúsítási rendszer úgy működik, mint a háztartási gépek energiaosztályba sorolása: az „A” a legtakarékosabb, az „I” a leginkább pazarló rendszert jelenti. Így például az ingatlan értékesítése esetén a vásárló tudni fogja, hogy a megvásárolandó épületnek mennyi az energiafogyasztása.

2009 január 1-je óta energetikai tanúsítást kell készíteni minden új épületre a használatba vétel előtt, azonban a meglévő épület energetikai tanúsítása csak 2012. január 1-jétől lesz kötelező.
A tanúsítvány elkészíttetéséről új épület esetében az építtető, meglévő épület esetében a tulajdonos gondoskodik. Tanúsítványt az épület egészére kell kiállítani, amely tíz évig érvényes.

Új épület esetében a tanúsítvány elkészítése az építésügyi hatósági eljáráshoz kapcsolódik, elfogadható a kivitelezési dokumentáció és a felelős műszaki vezető nyilatkozata. Meglévő épületeknél a mért energiafogyasztási adatok, a rendelkezésre álló dokumentumok (számlák, tervrajzok) alapján készíthető el a tanúsítvány.

A rendelet az épületek energetikai osztályozására tíz fokozatot ír elő. Ha az épület energetikai minőségi osztálya a tanúsítás szerint „D” vagy annál gyengébb, akkor a megrendelő kérésére a tanúsítványnak javaslatot kell tartalmaznia az energia-megtakarításra irányuló szükséges tennivalókról, felújításokról. A tanúsítást csak olyan szakember végezheti, aki teljesítette az előírt jogosultsági vizsgakövetelményeket, a tanúsítási munka óradíja nem haladhatja meg az 5500 forintot.

(A rendelet a Magyar Közlöny 96. számában jelent meg.)

Szolgáltatási területünkön energetikai auditot és szolgáltatást végző tanúsítók a Magyar Mérnöki Kamara honlapján a Névjegyzék alatt érhetőek el:

Magyar Mérnöki Kamara Névjegyzék Kereső