Fűtésdíj elszámolása költségmegosztással


2005. évi XVIII. törvény a távhőszolgáltatásról kimondja, hogy a díj kiegyenlítése a tulajdonosok egymással történő megállapodása szerint együttesen vagy külön-külön épületrészenként is történhet. Külön történő díjfizetés esetén a díj épületrészenkénti (pl. lakásonkénti) megosztása és a díjfizetők részére történő számlázása - a tulajdonosok által meghatározott arányok, valamint az üzletszabályzat rendelkezései szerint - a távhőszolgáltató feladata.

Az érdekeltek megállapodásának hiányában és egyebekben a díjfizetés feltételeire az önkormányzatnak a díjalkalmazási feltételekről szóló rendelete az irányadó.

Fűtési költségmegosztó ott alkalmazható, ahol
• a fűtőtestek hőleadása szabályozható,
• azonos fűtési költségmegosztót szereltek fel,
• a felszerelés a műszaki előírásoknak megfelelően történt,
• illetéktelen beavatkozás megakadályozása céljából zárjeggyel (plombával) látták el,
• a költségmegosztók leolvasása, ellenőrzése évente legalább egy alkalommal megtörténik.

A költségmegosztók fenntartása, adatainak leolvasása és azok alapján a díjszétosztási arányok meghatározása a felhasználó feladata.
A felhasználó képviselője a költségmegosztók adatainak kiértékeléséről és annak eredményéről - az eredmény-számítást is tartalmazó - kimutatást köteles a díjfizető részére átadni. 
Az adatok leolvasását és a díjszétosztási arányok megállapítását a távhőszolgáltató - erre vonatkozó megállapodás esetén - külön díjazás ellenében átvállalhatja.
A távhőszolgáltató a közüzemi szerződésről, a díjszétosztás módjáról és az adott díjfizetőre vonatkozó díjszétosztási arányról köteles a díjfizetők részére tájékoztatást adni. Abban az esetben, ha a távhőszolgáltató a hőközpontban mért hőmennyiséget és annak díját a felhasználó képviselője által megadott arányok szerint osztotta szét, az ennek alapján számlázott díjat a távhőszolgáltató részére kell megfizetni. Az arányok megállapításával kapcsolatos díjfizetői kifogások rendezése a felhasználó feladata.

Leggyakrabban feltett kérdések

Az alábbiakban összegyűjtöttük ügyfeleink költségmegosztással kapcsolatos leggyakoribb kérdésit, észrevételeit.

Észrevétel

Válasz

Miért kell többet fizetnem?
(Tavaly is ennyit mutatott a műszer vagy a szomszédé többet mutat.)
 

A költségmegosztó nem méri a hőfelhasználást, csak az összfelhasználásból arányosít.

A PÉTÁV állapítsa meg a lakások fekvése szerinti korrekciót.

A lakók egyetértése kell hozzá (+ a költségosztó céggel a szerződés módosítása).

Csökkenthető az előleg? (Tavaly rá kellett fizetnem, de szeretnék kevesebb előleget fizetni.)

Az előleg csökkenthető, ha az elmúlt évek adatai a kérést megalapozzák.

Miért nem a PÉTÁV határozza meg az alapdíj és a hődíj arányát?

A PÉTÁV csak javaslatot tehet, dönteni a lakóknak kell. (Pl. kimutatások értékelése)

Ha nem tudták leolvasni a mérőt, ne alkalmazzanak szorzót.

A lakók egyetértése kell hozzá (+ a költségosztó céggel a szerződés módosítása).

A fűtés indításakor kellene ampullát cserélni.
(hidegpárolgás)
 

A költségmegosztó céggel ebben kell megállapodni.

A közös képviselő vagy a PÉTÁV jelentse a költözést a költségmegosztó cégnek, hogy a leolvasást az új lakóval tudják egyeztetni.

Ügyfélszolgálatunk tájékoztatja az új lakókat a hatályos szerződés típusáról és felhívja a figyelmüket a tennivalókra.

Elszámolással összefüggő javaslatok

Ha a lakóközösségnél az elszámolás költségmegosztás alapján történik, javasoljuk, hogy – még a közös képviselő általi véglegesítés előtt - ellenőrizzék a költségmegosztás adatait (skálaérték, korrekciós tényező, alapdíj-hődíj arány). Amennyiben abban hibát találnak, forduljanak a közös képviselőhöz, majd a költségmegosztást végző céghez. Ha a lakóközösség nem kíván a felosztáson módosítani, akkor a részarányokat tartalmazó listát a közös képviselő fogja eljuttatni hozzánk. Javasoljuk, ha a költségmegosztók a fűtési időszak alatt kerültek felszerelésre, akkor korrigálják a költségmegosztás eredményét. 

Igazolt költségmegosztás (minden oldalon aláírással és dátummal ellátott lista) birtokában – megállapodásunk értelmében – társaságunk a szerződésben meghatározott feltételek szerint elszámol a lakóközösségekkel.

A költségmegosztással járó feladatok elvégzése a költségmegosztó cégek, a lakóközösségi képviselők és társaságunk közös feladata. Közös érdekünk az elszámolás korrekt előkészítése és ügyfeleink tájékoztatása és az, hogy az elszámolás a fűtési idényt követően mielőbb megtörténjen.