Ötven éve a pécsiek szolgálatában


1967. január 1-jén indult el a Pécsi Hőszolgáltató Vállalat, mindenki által ismert mai nevén, a PÉTÁV története. Idén 50 éves a PÉTÁV Kft.

Idén 50 éves a PÉTÁV Kft.

Magyarországon kezdetben a távhőellátó rendszerek létrehozásának fő célja a tömeges lakásépítések útján létrejött otthonok olcsó hővel való ellátása volt, mintegy szociális juttatásként.
Ha erőmű volt a közelben, akkor az volt a hőforrás, ha nem, akkor fűtőműveket építettek a lakótelepeken és onnan történt az ellátó vezeték kiépítése.

Mára nagyot fordult a világ, a távhőnek már csak akkor van létjogosultsága, ha fel tudja venni a versenyt a többi hőellátási móddal. Nyugodtan ki lehet jelenteni, hogy a távhő minden tekintetben állja a versenyt, hiszen a távhőszolgáltatás ma már nem egyenlő a lakótelepek szabályozhatatlan és megmérhetetlen fűtésével, hanem kedvező tulajdonságai révén alapvetően a klímavédelem szolgálatába állítható energiapolitikai eszköz, a városi hőellátás ideális megoldása. A helyi tüzelésekkel működő rendszerekkel szemben számtalan előnye van, amelyek közül kiemelendő környezetkímélő jellege, és az igénybevevőinek nyújtott kényelem.

A legtöbb esetben - ez Pécsett is így van - a távhő a villamos energiatermeléssel együtt előállított hőt hasznosítja, ezáltal kevesebb tüzelőanyagot kell elégetni annál, mintha külön történne a két termék, a villamos energia és hő termelése.
Ha kevesebb az elégetett tüzelőanyag, akkor kevesebb a levegőbe jutó égéstermék is, ami jelentős környezetvédelmi előnyt jelent, emellett csökken a levegőbe jutó széndioxid mennyisége is, ami földünk klímájának védelméhez járul hozzá, hiszen a széndioxid köztudomásúlag az egyik legveszélyesebb, üvegházhatást okozó gáz.
További lehetősége a távhőellátásnak, hogy a korábban nagy költséggel létrehozott és nagy értéket képviselő vezetékrendszer képes a tetszőleges módon és technikával előállított hőenergiának a befogadására és a felhasználókhoz való eljuttatására.
A meglévő távhőellátó rendszerbe betáplálható a megújuló energiaforrások által előállított hőenergia, a hulladékok elégetéséből nyert hőenergia éppúgy, mint az ipari hulladékhő, amivel tovább lehet a gazdaságosságot javítani, ezen kívül a többféle energiahordozó az ellátásbiztonságot is javítja.