Fontos mások inspirálása


Beszélgetés Szász Istvánnal, a Kreatív Panel verseny győztesével Egy Ifjúság úti 10 emeletes panelépületben található Szász István lakása, melynek képeivel pályázott a PÉTÁV Kft. és a Breuer Marcell Doktori Iskola közös Kreatív Panel versenyére. A zsűri döntése alapján övé lett a verseny győztesének járó fődíj. A panellakásokkal, életterekkel, lakberendezéssel kapcsolatos gondolatait osztotta meg velünk.

Mikor történt az átalakítás?
- 2013-ban kezdődött és lassan haladt, mert nehéz volt megtalálni a megfelelő kivitelezőt, aki értette, hogy mit szeretnék.

Mi a véleménye a panellakások alaprajzi elrendezésével kapcsolatban?
- Ezek a lakások jóval a rendszerváltás előtt épültek, a maitól merőben eltérő gazdasági-társadalmi környezetben. A demográfiai helyzet miatt ekkoriban a lakáshiány volt a jellemző, tehát logikusnak tűnt olyan épületeket emelni, melyeket gyorsan, éppen ezért szabványosított formában lehet kivitelezni. Mindezek nem kedveznek akkor, ha valaki a lakást nem valamiféle kollégiumként, hanem otthonként értelmezi és a saját egyéniségére szeretné formálni. Én szeretem, ha egybefüggő, tehát falakkal, ajtókkal nem tagolt tér vesz körül. Ezért nekem a belső tér zegzugos kialakítása nem felel meg. Vannak értelmetlen megoldások is, példaként említeném a wc-kabint, ami a lakás egy távoli szegletében épült kézmosó nélkül, a fürdő "szobában" pedig egy jó nagy kád szűkítette a teret. Ésszerűnek tűnt, ha a wc-kabint átépítem zuhany kabinná, a wc-t pedig a mosdóba telepítem. A funkciók így jobban elváltak én pedig plusz terekhez jutottam. De ennél jelentősebb funkcionális változtatásra nem nagyon van lehetőség. Ezért inkább a belsőépítészeti lehetőséget azok, melyekben kibontakozhat a lakó.


http://www.petav.hu/petav/UserFiles/Image/kreatv%C3%83%C2%83%C3%82%C2%83%C3%83%C2%82%C3%82%C2%ADv/DSC_7288.jpg


Elégedett-e az átalakításokkal, mi az, amin még szeretne változtatni?
- Az elképzelés egy letisztult lakókörnyezet kialakítása volt, ami az egyszerűségre és a keleti filozófiából átemelt 5 elem világképre épült. Ennek megfelelően az egyes helyiségek kialakítása a víz, tűz, fa, föld és fémek egységét fejezte ki. A vasbeton, sokszor festetlen szürke falak, illetve ezzel szemben a színek, anyagok kontrasztja, mint belsőépítészeti megoldás közel áll hozzám. Nem szeretem, ha a dolgok ráborulnak az emberre, mintha egy raktárban laknék. Szeretem, ha csak a legszükségesebb tárgyak vesznek körül, de nyilván ehhez alkalmazkodó életvitelt is kell folytatni, továbbá szükség van olyan helyiségre, ahol a nem használt holmikat tárolni lehet. Fontos, hogy a lakótér hosszabb távon is élhető legyen, ne pedig olyan, mint a tavaszi IKEA katalógusból összeállított enteriőr, ami őszre már unalmas lesz és cserélni kell. A lakberendezés nálam egy személyes, önkifejezési lehetőség, emiatt hosszan tart, végső soron egyfajta folyamatos meditáció. 
- Milyen előnyei/hátrányai vannak a panellakásoknak?
- A panel egy építéstechnológiai kifejezés. A kérdésre a válasz nem kizárólag panelokra vonatkozik, bármilyen társasházban hasonló a helyzet. Előnyei akkor mutatkoznak meg, ha az ember nem nagycsaládos. Ideális hely, ha a lakók száma nem több, mint kettő. Hátránya, hogy a falak vastagsága és jó hangvezető képessége miatt túl közel kerülhetünk a szomszédokhoz, emiatt nem tudok például hangosan zenét hallgatni, pedig szeretek.


http://www.petav.hu/petav/UserFiles/Image/kreatv%C3%83%C2%83%C3%82%C2%83%C3%83%C2%82%C3%82%C2%ADv/DSC_7293.jpg


Ön szerint milyen a panellakások általános megítélése, egyet ért-e ezzel?
- Sok függ attól, hol van az a lakás. Ahol a lakóközösség kulturált, a lépcsőházban tisztaság van, a lakók kölcsönösen tiszteletben tartják egymást, ott jó lakni. Tehát amikor ítéletről beszélünk, az emberekről kell véleményt mondanunk. Valóban van olyan vélekedés, miszerint a panelban a szegényebb jövedelmi szinten élők laknak, ami összefüggésben lehet azzal a társadalomképpel, ami jellemző lehetett számos lakótelepen a ’70-es ’80-as években, a panellakások építésekor. "Panelproli", "Embertelep", mondogatták régebben. Csakhogy én jártam Nyugat-Európában olyan panellakásban, ami szállodai szintű minőséget és szolgáltatást hozott, és olyan városrészekben, falvakban, ahol a családi házakban élők lényegesen rosszabb körülménye közt élnek. Mindez tehát nem technikai kérdés. Viszont tény, hogy nagy felelősség hárul az építészekre és várostervezőkre, hiszen a lakás csak az egyik elem, a másik az átgondolt, minőségi lakókörnyezet elemeinek megteremtése a panellakások környezetében, ami a visszahat a lakókra is. Ahogy a leépült infrastruktúra mellett lassan az emberek is leépülnek, úgy ennek az ellenkezője is igaz. A közösségi terek megújítása az emberi kapcsolatokat is átértékeli, újraszerveződő szinapszisokat épít ki. Az Ifjúság úti paneleknél például a Rókus utca megújításával, a kerékpárút megépítésével szerintem lökést adtak ahhoz, hogy azt ott lakók is átgondolják, mit tehetnek a kellemes lakókörnyezetért saját lakásukban.


http://www.petav.hu/petav/UserFiles/Image/kreatv%C3%83%C2%83%C3%82%C2%83%C3%83%C2%82%C3%82%C2%ADv/DSC_7291.jpg


Az átalakítási lehetőségek megismertetése után javulhat-e a panelek megítélése?
- Fontos mások inspirálása és a példák bemutatása. Az információk és innovációk manapság nagyon gyorsan terjednek, egyáltalán nem baj az, ha átvesszük ötleteket, majd formáljuk azt, amit más kitalált. Ez is egyfajta közösségi élmény, melynek többen haszonélvezői lehetnek, főleg, ha ugyanabban a lakóépületben talál követőkre. Magam részéről bíztatok mindenkit lakókörnyezetének kreatív kialakítására, végső soron az igazi fődíj az, ha a közösség hangulata javul és mindannyian otthon érzik magukat lakásukban.