A távhőszolgáltatás és a levegőtisztaság védelme


A távhőszolgáltatás a városi hőellátás ideális megoldása. A helyi tüzelésekkel működő rendszerekkel szemben számtalan előnye van, amelyek közül kiemelendő környezetkímélő jellege. Távhőszolgáltatás esetében a hőenergia előállítása és a káros égéstermékek kibocsátása nem a hőenergia felhasználás helyén – jelen esetben a lakóterületen – történik, hanem attól távol, nagy magasságban, nem szennyezi a lakott területek légterét. Tüzeléstechnikailag jobb hatásfokkal és fajlagosan kevesebb káros anyag kibocsátással állítható elő a hőenergia korszerű, nagyteljesítményű tüzelőberendezésekkel. Az energiahordozóból a hőenergia felszabadítása nem a felhasználás helyén, vagy közvetlen környezetében történik, így nincs robbanás- és tűzveszély a sűrűn lakott környezetben.

Az egészséges környezet biztosítása egyrészt az állam kötelezettsége az intézményrendszer kiépítésével, fenntartásával, jogszabályok alkotásával, másrészt a települési önkormányzatok feladata a helyi környezetvédelmi szabályok megalkotásával, alkalmazásával. Az elmúlt években az ország nagy városaiban egymást követően jöttek létre a levegőtisztaság megvédése és javítása érdekében hozott helyi rendeletek. Pécsett 2002-ben - elsőként - hozta meg döntését és alkotta meg a helyi levegővédelmi rendeletet a város önkormányzata, melyben előírja, hogy meghatározott területeken a levegőtisztaság védelme érdekében a fűtési energiaellátást távhővel, vagy a távhővel egyenértékű műszaki megoldás alkalmazásával kell biztosítani. Az intézkedést az tette szükségessé, hogy a rohamosan fejlődő gépjárműforgalom, illetve a helyi fűtési rendszerek miatt Pécsett is kritikus mértéket ért el a légszennyeződés. A hivatalos jelentések szerint Pécsett, a korábbi években még szmog-helyzetek is előfordultak.

A kipufogókon, kéményeken kiáramló égéstermékek, füstgázok legfőbb „fogyasztója” a lakosság. Sajátos módon nemcsak szenvedő alanya, de okozója is lehet a kialakult helyzetnek. Egy a rendelet előkészítéseként elkészült tanulmány egyértelműen felhívta a figyelmet, hogy azokon a területeken, ahol a távhőszolgáltatás helyett egyedi fűtési rendszerek működnek, növekszik a káros anyag kibocsátás. Erre a jelenségre Ausztria fővárosában is felfigyeltek, ezért Bécsben 1995 és 2001 között 67 ezer új lakossági és 1200 közületi fogyasztót kötöttek be a távhőrendszerbe.

Hazánkban a lakásállomány 17 százalékát, mintegy 650 ezer lakást fűtését oldják meg ezzel a környezetbarát módszerrel. Pécsett több mint 31 ezer lakás kapcsolódik a távhőre. A pécsi forróvizes távhőellátó rendszer kiterjedtsége és teljesítménye alapján az egyik legnagyobb az országban. Képzeljük el, hogy ez a fűtési teljesítmény egyedi kéményekkel terhelné a város levegőjét.

A távhőszolgáltatás jelentősen hozzájárulhat a levegőtisztaság megőrzéséhez. Ismét hangsúlyozzuk, hogy ez a fűtési módszer ugyanis a felhasználás helyén teljesen tiszta, illetve annak környezetében semmiféle környezetkárosító anyagot nem bocsát ki. Ezzel szemben az egyedi fűtési rendszerek kéményei komoly szennyeződést okoznak a helyi környezetnek. A távfűtés nyilvánvaló előnyein túl, környezetvédelmi szempontból döntő jelentősége van a kapcsolt hő- és villamosenergia-termelésnek. Ez lehetővé teszi, hogy kedvezőbb tüzelőanyag felhasználással jobb hatásfokon történjék a kétféle termék (a távhő, illetve a villamos energia) előállítása. A kisebb tüzelőanyag felhasználás azon kívül, hogy a gazdaságosságot javítja, a környezetbe juttatott káros szennyező anyagok mennyiségét is csökkenti.

A levegőminőség védelmével kapcsolatos önkormányzati rendelet azt szorgalmazza, hogy minél kevesebb káros anyag jusson a környezetbe. Ily módon mindenki, aki ezt a hőellátási módot használja maga is hozzájárul városa tisztaságához és részesévé válik egy környezetvédelmi programnak. Ezért is örvendetes tény, hogy az EKF programhoz kapcsolódóan a távhőrendszer egy egész városrészre kiterjedően (Budai városrész – Zsolnay lakótelep) bővül, fejlődik.