Állami támogatással végzett fejlesztések - KIOP
A pécsi távhőszolgáltató-rendszer energiahatékonyságának növelése érdekében 2004-ben Pétáv Kft. az Európa Terv keretein belül meghirdetett Környezetvédelem és Infrastruktúra Operatív Program (KIOP) pályázatán vett részt. A beadott pályázatot a Gazdasági minisztérium elfogadta és a 300 milliós beruházáshoz 120 milliós támogatást hagyott jóvá. A pályázati források segítségével 148 hőközpont korszerűsítése történik meg 2006 augusztus 30-ig, melynek hatásaként jelentős villamosenergia-megtakarítás érhető el.
Az igényekhez rugalmasan igazodó rendszernek köszönhetően évente 4-500 lakás hőigényének megfelelő energia takarítható meg, és ezzel a légtérbe jutó káros anyag kibocsátás is jelentősen csökken.
A számottevő energia-megtakarítást eredményező technológiai fejlesztéssel Pétáv változó tömegáramú üzemmódra tért át. A korszerűsítésbe bevont hőközpontokba fojtószelepek és DDC rendszerű szabályozók kerültek beépítésre, amelyekkel jelentős energia-megtakarítás érhető el. A rekonstrukció része a szabályozó korszerűsítése is. A szabályozást a mai kor követelményeit teljesítő intelligens digitális szabályozó látja el. A fejlesztéssel lehetővé vált, hogy a hőközpontok az időjáráshoz, valamint a felhasználói igényekhez igazodóan tudjanak működni. Későbbiekben a korszerűsített hőközpontok a Pétáv felügyeleti rendszeréhez tudnak majd kapcsolódni. A központi számítógép folyamatos ellenőrzést biztosít a hozzá kapcsolt hőközpontok felett (jelenleg 167 ilyen hőközpont van) és ezzel az esetlegesen bekövetkező hibák gyors elhárítására nyílik lehetőség.
A pályázat által támogatott rekonstrukciós munkák elkészültével, a legjelentősebb megtakarítást, a távhővezetékben lévő forró víz keringetésére fordított villamos energia felhasználás csökkenése jelenti.
A hőközpontok átalakítása a pályázati ütemtervnek megfelelően, azaz 2005. áprilisától 2006. augusztusáig folyamatosan történik.
Az eddig elkészült 129 hőközpont átalakítása 8790 db lakást és 21 közületi felhasználót, a hátralévő 19 hőközpont átalakításával augusztus végére összesen 9585 lakást és 22 közületi felhasználót érint közvetlenül a projekt. Közvetve természetesen a távhőre kapcsolt összes felhasználót érint, mert a rendszer üzemvitele változott meg. Az energia hatékonysági mutatók és a környezetvédelmi mutatók a pályázatban vállaltak szerint alakulnak.
Az átalakítások a szolgáltatásban nem okoztak fennakadásokat és így a felhasználóinknak nem kellett szolgáltatásunkat nélkülözni.