Az elmúlt fűtési időszak tapasztalatai


A hivatalos fűtési időszak – a közelmúltban életbelépett kormányrendelet alapján – szeptember 15-én kezdődik és május 15-én ér véget.

A jogszabály lehetőséget ad felhasználóinknak, hogy az épületek fűtésének indítási és leállítási időpontját a szolgáltató közreműködésével ezen időszakon belül meghatározzák. Figyelemmel az előző évek kedvező tapasztalataira a fűtési időszak első és utolsó 30 napjára megállapodást dolgoztunk ki, amely szerint az időjárási viszonyok alakulásától függően biztosítja a PÉTÁV Kft. a fűtési célú hőszolgáltatást. Ezen megállapodás szerint, ha egymást követő két napon az előrejelzett középhőmérséklet meghaladja a 15oC-ot, társaságunk nem indítja el, illetve leállítja a fűtést, ha két egymást követő napon a várható középhőmérséklet 12 ±1oC, vagy az alatti, akkor megkezdjük, illetve fenntartjuk a fűtési célú hőszolgáltatást. Így felhasználóink számára lehetővé válik, hogy a fűtési időszak legmelegebb és legváltozatosabb részében – az elején és a végén – a hőszolgáltatást igénybe vegyék anélkül, hogy a lakótársakkal folyamatosan egyeztetni kellene az épület fűtésének beindításáról és kikapcsolásáról. A megállapodást – amit megküldtünk a lakóközösségek képviselőinek – jelenleg a távfűtött épületek több mint kétharmadával kötöttük meg. Célszerű lenne azonban, ha minél több ilyen megállapodás születne, mivel a több épületet ellátó hőközpontok esetén az esetlegesen épületenként külön, egyedileg kért indításokat-leállításokat nehezen lehet kezelni.

Az elmúlt fűtési időszakban, novemberben és decemberben az enyhébb időjárás miatt kevesebb volt fogyasztóink hőfelhasználása az előző évek átlagához képest. Egy-két hőmérsékleti érdekesség ebből az időszakból: november 16-án a külső hőmérséklet elérte a 16°C-ot, valamint december 3-án 9,2°C-ot, 4-én pedig 9,8°C-ot mértünk, ami messze meghaladja az időszakra jellemző legmagasabb hőmérsékleteket. 2006. év első három hónapjában azonban a sokéves átlagnál hidegebb hőmérsékletek – különösen januárban és februárban – növelték a hőfogyasztást. Külön említést érdemel a január 23-25. közötti időszak, ahol három napon keresztül -10 és -11°C-os napi középhőmérsékleteket mértünk. Erre az időszakra esik az év eddigi leghidegebb napja is, mikor a hőmérséklet január 25-én reggel –15,4°C-ig süllyedt. Februárban is volt hasonlóan hideg nap, hetedike, amikor -14,7°C-ot mutatott a hőmérő. A fűtési időszak végére azonban várható a hőfelhasználásokban a kiegyenlítődés hasonlóan, mint a korábbi években.

A nyári karbantartások miatt előre láthatóan az idén sem lesz városunkban teljes körű leállás a távhőszolgáltatás terén. A nyári időszakban végezhető tervezett, a szolgáltatás biztonságát, minőségének javítását szolgáló építési, felújítási munkálatok miatt előforduló rövid idejű, napközbeni szolgáltatás kimaradásokról az épületeket egyedileg értesítjük. A Pannon Hőerőmű Rt.-vel egyidejűleg végzendő karbantartási munkákról jelenleg még folyamatban vannak az egyeztető tárgyalások, amelynek eredményéről május végéig tájékoztatjuk Tisztelt Felhasználóinkat.